Ûrpaprikát a Nemzetközi Ûrállomásra!

18–35 év közötti fiatalok találkoztak augusztusban Gödöllőn a MANT Ûrakadémián, hogy egy kísérletet tervezzenek a Nemzetközi Ûrállomásra.

A megalapításának 60. évfordulóját idén ünneplő civil szervezet, a MANT – együttműködve a fiatal űrszakembereket képviselő nemzetközi Space Generation Advisory Council (SGAC) szervezettel – 2015 után idén nyáron másodszor rendezte meg a MANT Ûrakadémiát. A négy napos rendezvényen – amelynek egyik médiapartnere a Galaktika volt – 18–35 év közötti fiatalok vettek részt. Ebben az évben azt a feladatot kapták, hogy az Ûrakadémia végére közösen tervezzenek meg egy kísérletet a Nemzetközi Ûrállomás (International Space Station, ISS) fedélzetére.



Az Ûrakadémia négy napja során hazai szakemberektől betekintést kaptak az ISS, az emberiség legnagyobb közös tudományos vállalkozása működésébe, a hosszú idejű súlytalanság által nyújtott páratlan lehetőségekbe. Bár Magyarország közvetlenül nem vesz részt az ISS működtetésében, de az Európai Ûrügynökség (ESA) az egyik fő partner az együttműködésben. Ráadásul a korábbi években számos alkalommal nyílt lehetőségük magyar kutatóknak is kísérleteket végezni a világűrben. Emellett nem egy olyan alapvető fontosságú berendezés szolgál jelenleg is az ISS fedélzetén – akár az űrhajósokat érő sugárdózist mérő, akár a rádiós kommunikációs rendszer részeként –, amely magyar mérnökök és kutatók munkáját dicséri. Ezekről is tájékozódtak az Ûrakadémia résztvevői, személyesen is megismerkedve a magyar űrkutatás és űripar vezető szakembereivel.



Az Ûrakadémia helyszíne idén is a Szent István Egyetem kollégiuma volt Gödöllőn. Az első napi bemutatkozáskor informatikus, biológus, menedzser, bölcsész, fizikus, villamosmérnök, mechatronikai mérnök és még számos egyéb szakterület került felsorolásra, jól mutatva az űrtevékenység sokszínűségét. A résztvevők között most érettségizett diáktól kezdve posztdoktori kutatóig bezárólag a 18–35 éves korosztály teljes palettája megtalálható volt. A második napon az előadások mellett megkezdődött a közös munka. A munkacsoportokban felmerült számos ötlet közül végül kettőt mutattak be szombaton, az egyik a kiterjesztett valóságra koncentrált, a másik pedig egy paprikával kapcsolatos kísérletre. A résztvevők ezután ismét három csoportban folytatták a munkát, melyek a közösen kiválasztott űrpaprikás kísérletet járták körbe különböző szempontokból. A rendezvény végére összeálló kísérleti tervet vasárnap délelőtt prezentálták az NFM Magyar Ûrkutatási Iroda vezetőjének, a nagyközönségnek pedig az októberben megrendezésre kerülő Ûrkutatás Napján mutatják majd be, illetve elérhető lesz a rendezvény honlapján, a www.urakademia.hu címen. Ezt követően pedig elkezdődhet a kísérlet megvalósítása...



Bacsárdi László, Milánkovich Dorottya



(A beszámoló a Galaktika magazin szeptemberi számában jelent meg.)

További hírek

Szakmai hírek

April 25, 2026

Egy magyar űrkutatónő története a lányoknak – adománygyűjtés

Adománygyűjtést indítottunk az Illés Erzsébet életútját bemutató, inspiráló, elsősorban 10–12 éves gyerekeknek – különösen lányoknak – szóló könyv megjelentetésének elősegítésére

Szakmai hírek

April 17, 2026

Az űr és a környezetvédelem – diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjazottai

Április 15-én hirdettük ki 2025/2026-os pályázatunk díjazottainak nevét, a jutalmakat Cserényi Gyula űrhajós adta át

Szakmai hírek

April 12, 2026

Diákpályázatunk díjátadó ünnepsége

Április 15-én tartjuk Az űr és a környezetvédelem témájú 2025/2026-os diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjátadó ünnepségét, Cserényi Gyula űrhajós részvételével