Ûrkutatás Napja december 4-én

A Magyar Asztronautikai Társaság és a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar 2014-ben a Műegyetemen rendezi meg az Ûrkutatás Napja elnevezésű ismeretterjesztő rendezvényt.

Ezen minden érdeklődőt szeretettel várunk december 4-én a Demola-csarnokban.



A két blokkból álló rendezvény december 4-én 15 órakor kezdődik. Az első programblokkban az űrszemét okozta problémákkal, hazai űrelektronikai fejlesztésekkel, valamint az Európai Ûrügynökséghez (ESA) való csatlakozással foglalkoznak hazai szakemberek. Egy kávészünetet követően a második programblokkban a fiataloké lesz a főszerep: szó lesz két műegyetemi kisműholdas fejlesztésről, az Európai Ûrügynökség egyik oktatási programjában szerzett tapasztalatokról, és arról is, milyen további lehetőségeket kínálnak nemzetközi és hazai szervezetek az érdeklődők számára. A rendezvény szakmai partnere a SES Astra, médiapartnere az Ûrvilág űrkutatási hírportál és a Tudományos Újságírók Klubja. A helyszínen megtekinthető lesz a Magyar Asztronautikai Társaság „Világűr emberközelben” című kiállítása is.



Időpont és helyszín:

2014. december 4. (csütörtök), 15:00-18:30, BME V1 épület, Demola-csarnok (1111 Budapest, Egry József u. 18., V1 épület, C szárny, földszint).

Megközelíthetőség: a V1 épület melletti autóbejárón kell bemenni egy udvarba, és az udvar hátsó részében van a bejárat a helyszínre.



A rendezvényen való részvételhez kérjük, regisztráljon a www.mant.hu/urkutatasnapja oldalon



Program – Ûrkutatás Napja



15:00-15:10 Köszöntő

Solymosi János, Magyar Asztronautikai Társaság, elnök

Vajta László, BME Villamosmérnöki és Informatika Kar, dékán

Kovács Kálmán, BME Egyesült Innovációs és Tudásközpont, igazgató



15:10-16:30 Előadások

Levezető elnök: Kovács Kálmán



Almár Iván (MANT): Hasonlóságok és különbségek egy globális űrszemét-katasztrófahelyzet és a globális felmelegedés között

Apáthy István (AEKI): Ûrelektronikai fejlesztéseink - az első magyar űrelektronikai eszköz 40. évfordulója

Tari Fruzsina (NFM): Az ESA-csatlakozás küszöbén



16:30-17:00: kávészünet



17.00-18.10: Előadások

Levezető elnök: Bacsárdi László



Józsa Viktor (BME): A SMOG-1 pikoműhold ─ Technológiai és méréstechnikai kihívás

Horváth Gyula (BME): Masat-2 műholdtól a profi kisműholdakig

Lőrinczi Ottó Botond (BME): Tudomány és felfedezés ─ Tapasztalatok az ESA oktatási programjaiban

Milánkovich Dorottya (SGAC): A Space Generation Advisory Council magyarországi programjai

Bacsárdi László (MANT): Zárszóként – hazai lehetőségek érdeklődők számára



18:10-18:30: kötetlen beszélgetés



Az Ûrkutatás Napja meghívója

További hírek

Szakmai hírek

April 25, 2026

Egy magyar űrkutatónő története a lányoknak – adománygyűjtés

Adománygyűjtést indítottunk az Illés Erzsébet életútját bemutató, inspiráló, elsősorban 10–12 éves gyerekeknek – különösen lányoknak – szóló könyv megjelentetésének elősegítésére

Szakmai hírek

April 17, 2026

Az űr és a környezetvédelem – diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjazottai

Április 15-én hirdettük ki 2025/2026-os pályázatunk díjazottainak nevét, a jutalmakat Cserényi Gyula űrhajós adta át

Szakmai hírek

April 12, 2026

Diákpályázatunk díjátadó ünnepsége

Április 15-én tartjuk Az űr és a környezetvédelem témájú 2025/2026-os diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjátadó ünnepségét, Cserényi Gyula űrhajós részvételével