Ûrkutatás Napja 2019 – 20 éves a Nemzetközi Ûrállomás

Idén október 17-én, 15 órától tartjuk hagyományos rendezvényünket. A helyszín az MTA székháza (Nagyterem,
1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.).

Meghívó ─ Ûrkutatás Napja 2019



Az űrtevékenység napjainkban a világűr megismerése mellett saját társadalmunk életkörülményeinek javítását, a technológiai modernizációt is szolgálja. Eredményeit a széles körben alkalmazzuk a gazdaságban, a mindennapi életben. A nemzetközivé szélesedő, gyorsan fejlődő űrtevékenységből a magyar kutatók és mérnökök is kivették részüket.



A nemzetközi együttműködés legjobb példája a Nemzetközi Ûrállomás (ISS) létrehozása, amely tizenöt ország immár két évtizede tartó sikeres vállalkozása a világűrben. Az Egyesült Államok és Oroszország mellett Brazília, Japán, Kanada és az Európai Ûrügynökség tizenegy országa, a tagállamok fele vesz részt a programban. Az ISS fizikai létrehozása 1998 végén az első orosz és amerikai modul összekapcsolásával kezdődött. Az első állandó legénység 2000 őszén kezdte meg munkáját, azóta folyamatos az emberi jelenlét a világűrben. A két esemény évfordulójára tekintettel a 2019-es űrnap témája:



20 éves a Nemzetközi Ûrállomás.



Magyarország nem részese az ISS megépítésének és üzemeltetésének, ennek ellenére az elmúlt két évtized során magyar mérnökök számos berendezése került fel, működött és működik ma is az ISS fedélzetén, magyar kutatók pedig különböző tudományos kísérletek végrehajtásába kapcsolódhattak be. A rendezvény programjában a dozimetriától az anyagtudományokon át az űrélettanig terjedő területeken mutatják be a magyar közreműködést az emberes űrrepülés jelenlegi legnagyobb vállalkozásában a műszerek építésében és a kísérletekben részt vevő szakemberek.



A jubileum alkalmából és a Nemzetközi Világűrhét legnagyobb hazai eseményeként a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) 2019. október 17-én, az MTA Székházában tartja az Ûrkutatás Napja elnevezésű ismeretterjesztő rendezvényt, amelyre a szakma képviselői mellett minden érdeklődőt várunk.



A rendezvény médiapartnere a Galaktika és az Ûrvilág űrkutatási hírportál.



További információk: Magyar Asztronautikai Társaság, iroda@mant.hu



Program:



Levezető elnök: dr. Both Előd, a Magyar Asztronautikai Társaság elnöke



Megnyitó - 15:00 - 15:10



Dr. Bokor József, az MTA alelnöke



Dr. Almár Iván, a MANT örökös tiszteletbeli elnöke



Előadások - 15:10-16:00



A Magyar Asztronautikai Társaság 2019. évi tevékenysége (dr. Hirn Attila, főtitkár)

  • A MANT 2019/2020-as diákpályázatának ünnepélyes meghirdetése

  • Ûrkutatási (MANT) díjak átadása




Húszéves a Nemzetközi Ûrállomás (dr. Horváth András Ferenc)



szünet (20')



Előadások – 16:20 – 17:50



Magyar kísérletek és eszközök a Nemzetközi Ûrállomáson

  • A BHE távközlési berendezései az ISS-en (Solymosi János)

  • Magyar dozimetriai eszközök és mérések az ISS-en (dr. Strádi Andrea)

  • A NeuroSpat kísérlet (dr. Balázs László)

  • Az Obsztanovka kísérlet (dr. Szalai Sándor)

  • A FOCUS kísérlet (dr. Somosvári Béla)

  • Magyar biológiai minták az EXPOSE-R kísérlethez (dr. Bérces Attila)




A magyar űrtevékenység aktuális helyzete (dr. Ferencz Orsolya, KKM miniszteri biztos)



Zárszó - 17:50 - 18:00



Dr. Ferencz Orsolya (KKM miniszteri biztos)

További hírek

Szakmai hírek

April 25, 2026

Egy magyar űrkutatónő története a lányoknak – adománygyűjtés

Adománygyűjtést indítottunk az Illés Erzsébet életútját bemutató, inspiráló, elsősorban 10–12 éves gyerekeknek – különösen lányoknak – szóló könyv megjelentetésének elősegítésére

Szakmai hírek

April 17, 2026

Az űr és a környezetvédelem – diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjazottai

Április 15-én hirdettük ki 2025/2026-os pályázatunk díjazottainak nevét, a jutalmakat Cserényi Gyula űrhajós adta át

Szakmai hírek

April 12, 2026

Diákpályázatunk díjátadó ünnepsége

Április 15-én tartjuk Az űr és a környezetvédelem témájú 2025/2026-os diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjátadó ünnepségét, Cserényi Gyula űrhajós részvételével