2019-09-27

Ûrakadémia Klub október 10-én

Időpont: 2019. október 10. (csütörtök), 17:30–19:30 között
Helyszín: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyezem (BME) központi (K) épület, 1. emelet, 172. terem (1111 Budapest, Műegyetem rkp. 3.)

Előadások:

Bacsárdi László: Hírek az ESTEC-ből: az október eleji ESA kvantumtechnológiai workshop tanulságai

Bacsárdi László okleveles mérnök-informatikus, a Nemzetközi Asztronautikai Akadémia levelező tagja. 2012-ben szerzett PhD fokozatot „Klasszikus és kvantum alapú információátvitel és terjesztés az űrtávközlésben” című doktori disszertációjával a BME Híradástechnikai Tanszékén. Szakmai tevékenysége elismeréséül 2019-ben a párizsi székhelyű Nemzetközi Asztronautikai Akadémia levelező tagjává választotta. Kutatási területei a kvantuminformatika és -kommunikáció, kvantumkommunikáció alkalmazása űrtávközlésben illetve az Ipar 4.0 terület informatikai megoldásai.

Amióta Kína 2016 nyarán Föld körüli pályára állította a világ első kvantumkommunikációs műholdját, egyre jelentősebb figyelmet kapnak a kvantumfizikai elveken alapuló kommunikációs megoldások. Az Európai Ûrügynökség is kiemelten foglalkozik a kvantumtechnológia területével, idén október 2-3. között immáron 4. alkalommal szervezik meg a kapcsolódó workshopjukat a hollandiai ESTEC-ben, ahol az előadó is részt vesz egy kerekasztal-beszélgetésen. Hol tart ma a világ, és milyen terveken gondolkodik Európa? Milyen területeken jelenik/jelenhet meg a kvantumtechnológia az űrtevékenységen belül? Ezeket a kérdéseket járjuk végig az előadásban.

Dálya Gergely: Csillagászat gravitációs hullámokkal

Dálya Gergely az ELTE asztrofizikus PhD hallgatója, 2014 óta dolgozik a LIGO kollaboráció tagjaként a gravitációs hullámok forráslokalizációján és kozmológiai alkalmazásain. Emellett a magyar csillagászati és asztrofizikai diákolimpiai csapat felkészítésével is foglalkozik 2013 óta.

100 évvel Einstein jóslata után, 2015-ben fedezték fel a gravitációs hullámokat a LIGO detektorok, azóta pedig már szinte mindennapossá váltak az összeolvadó fekete lyukak gravitációs hullámainak észlelései. A hullámok megfigyelésével már eddig is sok olyasmit tanultunk az Univerzumról, amit más módon képtelenek lettünk volna. Az előadásban néhány ilyen újdonság kerül bemutatásra, illetve arról is hallhatunk, hogy mire számíthatunk a jövőben.

A rendezvény ingyenes, előzetes regisztráció nem szükséges.

További információ a rendezvény Facebook-oldalán olvasható.