Meghívó: Ûrkutatás Napja 2018

Idei rendezvényünk a Magyar Tudományos Akadémia székházában lesz, október 9-én 15 órától.

2018 karácsonyán lesz ötven éve annak, hogy az Apollo–8 űrhajósai személyében először közelítette meg ember egy másik égitest felszínét. A rendkívüli teljesítmény motorja az űrverseny volt. Kennedy elnök 1961 májusában, még az első amerikai űrhajós repülése előtt meghirdette programját, miszerint az ember még az évtized vége előtt eljut a Holdra. Bejelentését robbanásszerű fejlődés követte az űrkutatás és általában véve az űrtevékenység valamennyi területén. Amikor Frank Borman, Jim Lovell és Bill Anders elsőként haladtak el a Hold mellett, már lehetett tudni, hogy hamarosan valóban ember lép a Hold felszínére – erre alig több mint fél évet kellett várni. Azt persze nem sejthették, hogy az emberes holdutazások korszakának kezdete után néhány évvel a korszak véget is ér…



Az Apollo–8 küldetésének emblematikussá vált képe a „Földfelkelte”: a képen a Föld egy távoli, a Nap megvilágításából adódóan fázist mutató kék bolygónak látszik. Ez a kép különlegesnek, törékenynek mutatja bolygónkat, amelyet meg kell védenünk. Az űrtevékenység napjainkban a világűr megismerése mellett saját társadalmunk életkörülményeinek javítását, a technológiai modernizációt is szolgálja, eredményeit pedig mára már széles körben alkalmazzuk a gazdaságban, a mindennapi életben. A nemzetközivé szélesedő, gyorsan fejlődő űrtevékenységből a magyar kutatók és mérnökök is kivették a részüket.



A jubileum alkalmából és a Nemzetközi Világűrhét legnagyobb hazai eseményeként a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) 2018. október 9-én az MTA Székházában tartja az Ûrkutatás Napja elnevezésű ismeretterjesztő rendezvényt, amelyre a szakma képviselői mellett minden érdeklődőt vár.



A rendezvény első szekciójában beszámoló hangzik el a magyar űrkutatás aktuális helyzetéről, valamint a MANT tevékenységéről. Megemlékezünk dr. Magyari Béla űrhajósról, egyesületünk volt elnökéről. Az Apollo–8 repülését és annak magyarországi fogadtatását dr. Almár Iván, a MANT örökös tiszteletbeli elnöke mutatja be. A szünetet követő előadásokban szó lesz az európai BepiColombo Merkúr-kutató űrszondáról és a magyar közreműködésről, a készülő, új magyar műholdakról, a földmegfigyelés új korszakáról és a Pille dózismérő történetének legújabb fejezetéről hallanak előadásokat.



A rendezvény helyszíne és időpontja:



Magyar Tudományos Akadémia Székháza, Nagyterem (1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.)



2018. október 9., kedd 15.00–18.00



A rendezvény ingyenes, de a részvétel regisztrációhoz kötött ezen a honlapon.



Az Ûrkutatás Napja 2018 programja:



Levezető elnök: dr. Both Előd, a Magyar Asztronautikai Társaság elnöke



15.00–15.10 Megnyitó

Prof. dr. Bokor József, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke

Dr. Balogh Csaba, a Külgazdasági és Külügyminisztérium közigazgatási államtitkára



15.10–16.25 Előadások



15.10–15.25 A magyar űrtevékenység aktuális helyzete

Dr. Ferencz Orsolya, ESA delegációvezető

15.25–15.40 A Magyar Asztronautikai Társaság

Dr. Hirn Attila, a Magyar Asztronautikai Társaság főtitkára

15.40–15.55 Megemlékezés Magyari Béláról

Schuminszky Nándor, a Magyar Asztronautikai Társaság elnökségi tagja

15.55–16.10 Apollo–8, a Hold emberes megkerülése

Dr. Almár Iván, a Magyar Asztronautikai Társaság örökös tiszteletbeli elnöke

16.10–16.25 Ûrkutatási díjak átadása



Szünet



16.50–17.50 Előadások



16.50–17.05 BepiColombo

Dr. Steinbach Péter (ELTE Ûrkutató Csoport)

17.05–17.20 A következő három magyar műhold? – SMOG–P, SMOG–1, ATL–1

Géczy Gábor fejlesztőmérnök (BME, SMOG–1)

17.20–17.35 Sentinel–1, –2 eredmények

Dr. Kristóf Dániel (Budapest Főváros Kormányhivatala Földmérési, Távérzékelési és Földhivatali Főosztálya)

17.35–17.50 Újabb Pille a Nemzetközi Ûrállomáson!

Dr. Hirn Attila (MTA EK Ûrdozimetriai Kutatócsoport)



17.50–18.00 Zárszó



A rendezvény médiapartnere a Galaktika és az Ûrvilág űrkutatási hírportál.



További információk: Magyar Asztronautikai Társaság, iroda@mant.hu

További hírek

Szakmai hírek

April 25, 2026

Egy magyar űrkutatónő története a lányoknak – adománygyűjtés

Adománygyűjtést indítottunk az Illés Erzsébet életútját bemutató, inspiráló, elsősorban 10–12 éves gyerekeknek – különösen lányoknak – szóló könyv megjelentetésének elősegítésére

Szakmai hírek

April 17, 2026

Az űr és a környezetvédelem – diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjazottai

Április 15-én hirdettük ki 2025/2026-os pályázatunk díjazottainak nevét, a jutalmakat Cserényi Gyula űrhajós adta át

Szakmai hírek

April 12, 2026

Diákpályázatunk díjátadó ünnepsége

Április 15-én tartjuk Az űr és a környezetvédelem témájú 2025/2026-os diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjátadó ünnepségét, Cserényi Gyula űrhajós részvételével