Magyar műhold fenn az égen: Masat-1

Ezzel a címmel tart klubestet a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület (HTE) Távközlési Szakosztálya február 23-án.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Villamosmérnöki és Informatikai Karán 2007 óta folyik az első magyar műhold tervezése és kivitelezése a Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan, valamint az Elektronikus Eszközök Tanszéke együttműködésében. A Masat-1 alkotói mesélnek a többéves kitartó munkáról, amely elvezetett az első magyar műhold megszületéséhez és – az Európai Ûrügynökség Vega hordozórakétájával való – felbocsátáshoz.



Az előadás tervezett tartalma:



  • a kezdeti gondolatok, ötletek;

  • a küldetés célja;

  • a műhold felépítése, működése;

  • kihívások a fejlesztés és a tesztelés során;

  • a Masat-1 útja képekben a felbocsátásig;

  • a hordozórakéta és a felbocsátás;

  • a Masat-1 élete a pályára állítás után.





A vitaindító előadást kötetlen vita, klubszerű beszélgetés követi.



Házigazda: Dr. Gschwindt András projektvezető



Vitaindító előadók:

Kovács Zoltán (Masat-1 rendszermérnök)

Czifra Dávid (Masat-1 energiaellátó rendszer – vezető mérnök)

Dudás Levente (Masat-1 kommunikációs rendszer – vezető mérnök)



A HTE Távközlési Klub sorozatának következő rendezvénye 2012. február 23-án (csütörtökön) 18 órakor kezdődik. A belépés díjtalan, minden érdeklődőt szeretettel várnak! A helyszín: BME HIT I. épület B szárny, I. emelet 017. (Budapest XI., Magyar tudósok körútja 2.)

További hírek

Szakmai hírek

April 25, 2026

Egy magyar űrkutatónő története a lányoknak – adománygyűjtés

Adománygyűjtést indítottunk az Illés Erzsébet életútját bemutató, inspiráló, elsősorban 10–12 éves gyerekeknek – különösen lányoknak – szóló könyv megjelentetésének elősegítésére

Szakmai hírek

April 17, 2026

Az űr és a környezetvédelem – diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjazottai

Április 15-én hirdettük ki 2025/2026-os pályázatunk díjazottainak nevét, a jutalmakat Cserényi Gyula űrhajós adta át

Szakmai hírek

April 12, 2026

Diákpályázatunk díjátadó ünnepsége

Április 15-én tartjuk Az űr és a környezetvédelem témájú 2025/2026-os diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjátadó ünnepségét, Cserényi Gyula űrhajós részvételével