Nem volt könnyű választás – írta: Schuminszky Nándor
80 éves lett a Sirály. Valentyina Tyereskova neve — Jurij Gagariné mellett — a szovjet (orosz) űrhajósok közül talán a legismertebb az egész világon. Õ is egy történelmi elsőség örökös birtokosa lett azzal, hogy 1963. június 16-án első nőként jutott el a világűrbe. A szakemberek között máig nincs meg az egyetértés, hogy az első női űrrepülésnek volt-e tényleges tudományos hozadéka, vagy csak az akkoriban megszokott szovjet propagandát szolgálta. Természetesen e cikk keretén belül nem kívánjuk a vitát eldönteni, de a 80. — a Nemzetközi Nőnappal majdnem egybeeső — születésnapján mi is köszöntjük a világ első női űrhajósát, és mint az egyetlen nőt az orosz fegyveres erők tábornokai között.
A repülés piramisa (A katonai repülés követelményei, 8. rész) – írta: dr. Remes Péter
Jól tudjuk, hogy a repülő-hajózó állomány milyen sokrétű. Repülő-egészségügyi szempontból is megkülönböztetjük őket, mert a különféle beosztások eltérő követelményekkel járnak. Lehet valaki léghajós, helikopter-, repülőgép-, űrhajóvezető, fedélzeti mérnök, navigátor vagy éppen utaskísérő, sőt még a légi utasoknak és az űrturistáknak is bizonyos egészségügyi elvárásoknak kell megfelelniük.
Az Aranysas honlapja
Lapajánló: Aranysas, 2017. május
Az Aranysas 2017. májusi számában megjelenő űrvonatkozású cikkeket ajánljuk.
További hírek
Szakmai hírek
April 25, 2026
Egy magyar űrkutatónő története a lányoknak – adománygyűjtés
Adománygyűjtést indítottunk az Illés Erzsébet életútját bemutató, inspiráló, elsősorban 10–12 éves gyerekeknek – különösen lányoknak – szóló könyv megjelentetésének elősegítésére
Szakmai hírek
April 17, 2026
Az űr és a környezetvédelem – diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjazottai
Április 15-én hirdettük ki 2025/2026-os pályázatunk díjazottainak nevét, a jutalmakat Cserényi Gyula űrhajós adta át



