Kelemen János (1951–2025)

Elhunyt Kelemen János, a MANT korábbi (2004–2009) főtitkára

2025. július elején elhunyt Kelemen János csillagász. 1986-ban csatlakozott az MTA Csillagászati Kutatóintézetéhez, és 2015-ben tudományos munkatársként ment nyugdíjba. Szakmai pályafutását flercsillagok megfigyelésével kezdte, majd évtizedeken keresztül észlelt üstökösöket és kisbolygókat a Piszkéstetői Obszervatórium Schmidt-távcsövével. Összesen több tucat flercsillagot, 11 sorszámozott főövi kisbolygót, és egy földközeli aszteroidát fedezett fel. Nevét viseli a (545784) Kelemenjános kisbolygó. Gamma-kitörések utófényének megfigyelésével is foglalkozott. Sokat tett a CCD-technológia bevezetéséért, az ő vezetésével zajlott a Schmidt-távcső első CCD-kamerájának installálása 1997-ben. Az Intézetben ő használt elsőként személyi számítógépet, előbb egy ZX Spectrumot, majd egy Commodore-t. Ismeretterjesztő munkássága is jelentős, számos népszerűsítő cikket és  könyvet írt. A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) elnökségének tagja, 2004–2009 között főtitkára volt. 2009-ben a MANT Fonó Albert-emlékéremmel tüntette ki. Egyik szerelme a repülés volt. (Forrás: HUN-REN CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet)

További hírek

Szakmai hírek

April 25, 2026

Egy magyar űrkutatónő története a lányoknak – adománygyűjtés

Adománygyűjtést indítottunk az Illés Erzsébet életútját bemutató, inspiráló, elsősorban 10–12 éves gyerekeknek – különösen lányoknak – szóló könyv megjelentetésének elősegítésére

Szakmai hírek

April 17, 2026

Az űr és a környezetvédelem – diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjazottai

Április 15-én hirdettük ki 2025/2026-os pályázatunk díjazottainak nevét, a jutalmakat Cserényi Gyula űrhajós adta át

Szakmai hírek

April 12, 2026

Diákpályázatunk díjátadó ünnepsége

Április 15-én tartjuk Az űr és a környezetvédelem témájú 2025/2026-os diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjátadó ünnepségét, Cserényi Gyula űrhajós részvételével