Meghívó
Ezúton tisztelettel meghívjuk az Űrkorszak Szeminárium c. sorozat következő eseményére:
Dr. Szabó Sándor András: "Így jutunk a csillagokig: az emberes űrrepülések kihívásai a kezdetektől az ISS-ig, nemzeti orvosbiológiai kutatások"
Az előadó MH repülő főszakorvos, a Szegedi Tudományegyetem Repülő és Űrorvosi Tanszék tanszékvezető docense, ESA SPTC űrorvos
"Az űrkutatás egyik legfontosabb feladata, hogy vizsgálja az ember túlélésének, sőt tartós munkavégzésének lehetőségét és formáit a világűr fizikai-kémiai szempontból rendkívül kemény, szélsőséges feltételei között. Az ember űrbe juttatása erre alkalmas űrhajók segítségével, a tartós életfeltételek megteremtése, a környezeti ártalmaktól való védelem rendkívül összetett feladat, az alapkutatástól az alkalmazott természettudományi és élettudományi kutatásokig a tudományok széles körét érinti.
Az űrorvostan feladata, hogy a technikai fejlődés ellenére rendkívül megterhelő, számos kihívással nehezített űrrepülések során biztosítsa a feladatra legjobban megfelelő, legegészségesebb (és cselekvőképtelenségre legkevésbé hajlamos) űrhajós jelöltek kiválogatását, biztosítsa egészségük, munkavégző képességük megóvását az egyre hosszabb űrmissziók alatt. A gyógyszeres ellátás lehetősége a sugárzás elleni védelemben, a technikai erőnléti eszközök és edzési profilok alkalmazása a súlytalanság elleni védelemben, a fenyegető kórélettani elváltozások minimalizálásában alapvető, az új megoldások a "földi " orvostudomány terápiás eszköztárát is bővíthetik.
Az előadásban időrendben áttekintjük az emberes űrrepülés főbb mérföldköveit Gagarintól az ISS Nemzetközi Űrállomás folyamatos, váltásokkal történő működtetéséig, kitérve a katasztrófákból levonható következtetésekre is."
Helyszín: BME V1 ép. Neumann tárgyló (cím: 1111 Bp, Egry J. u. 18. V1 C szárny C213)
Időpont: 2025. április 7. (hétfő) 17.00 - 19.00
A rendezvény ingyenes. Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!
Üdvözlettel,
Kovács Kálmán
elnök, az Űrkorszak Szeminárium szervezője