Beszámoló a MANT közgyűléséről

Május 26-án tartottuk a 2016. évi beszámolókat elfogadó rendes közgyűlésünket Budapesten.

A helyszín az ELTE TTK lágymányosi északi épülettömbje (0.89-es terem) volt. A 15 órára összehívott közgyűlés a megjelent tagok száma alapján nem volt határozatképes. Így azt – a szokásos, a meghívóban is meghirdetett módon, a bevezető előadást követően – valamivel 16 óra előtt folytattuk. Ekkor már a megjelentek létszámára való tekintet nélkül határozatképes volt a közgyűlés.



Az előadást Szalai Sándor (MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont, a MANT tiszteleti tagja) tartotta A VEGA és a Rosetta missziók mérnöki szemmel címmel. Szalai Sándor mindkét nagy nemzetközi üstököskutató programban részt vett. Ismertette a magyar közreműködést ezekben a programokban, hangsúlyozottan a technikai részletekre, és nem a tudományos eredményekre összpontosítva. Míg az utóbbiakról gyakrabban hallunk, az űrszondák berendezései, felépítésük, működésük titkai ritkábban kerülnek szóba.



A közgyűlés levezető elnöke Solymosi János, a MANT elnöke volt. A napirenden szerepelt az előző, 2016-os évről szóló elnöki-főtitkári beszámoló, a gazdasági beszámoló és a közhasznúsági jelentés megtárgyalása. Ezeket a résztvevők számára a közgyűlést megelőzően már elérhetővé tett dokumentumokat Bacsárdi László főtitkár ismertette röviden, külön kitérve a 2017-ben már eddig elért eredményekre is, amelyek természetesen a tavalyi jelentésekben még nem szerepelnek, de a tagság teljesebb tájékoztatásához elengedhetetlenek. Az Ellenőrző Bizottság elnöke, Mihálka György megismertette a megjelent tagokat a Bizottság 2016. évről szóló jelentésével. Az előző év munkájáról szóló beszámolókat a közgyűlés ezután egyhangú szavazással elfogadta.



A közgyűlés napirendjén szerepelt még az Elnökség javaslata alapján új tiszteleti tag választása. Ugyancsak egyhangú szavazás után a MANT tiszteleti tagja lett Bárczy Pál.



A közgyűlés megtárgyalta és elfogadta a MANT 2017-es költségvetésének tervezetét is. Végül többségi szavazással döntöttek a közgyűlés résztvevői arról, hogy a 2018. évtől kezdődően a MANT éves rendes tagdíjának összege 4000 Ft lesz. A diák és nyugdíjas tagok ennek a felét (2000 Ft-ot) fizetnek. Mint elhangzott, a mintegy egy évtizede változatlan tagdíjak emelése azért vált szükségessé, mert a korábbi összeg lényegében már a tagoknak járó legalapvetőbb szolgáltatások (az Ûrtan Évkönyv nyomdai előállítása és postázása) költségeit sem fedezi.

További hírek

Szakmai hírek

April 25, 2026

Egy magyar űrkutatónő története a lányoknak – adománygyűjtés

Adománygyűjtést indítottunk az Illés Erzsébet életútját bemutató, inspiráló, elsősorban 10–12 éves gyerekeknek – különösen lányoknak – szóló könyv megjelentetésének elősegítésére

Szakmai hírek

April 17, 2026

Az űr és a környezetvédelem – diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjazottai

Április 15-én hirdettük ki 2025/2026-os pályázatunk díjazottainak nevét, a jutalmakat Cserényi Gyula űrhajós adta át

Szakmai hírek

April 12, 2026

Diákpályázatunk díjátadó ünnepsége

Április 15-én tartjuk Az űr és a környezetvédelem témájú 2025/2026-os diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjátadó ünnepségét, Cserényi Gyula űrhajós részvételével