Mély fájdalommal értesültünk arról, hogy az első magyar űrkutatók egyike,
Prof. Dr. Bencze Pál geofizikus és ionoszférakutató január 29-én, életének 87. évében elhunyt. Egész életében az MTA soproni Geofizikai és Geodéziai Kutatóintézetében dolgozott, miközben tanított az ELTE-n és a BME-n is. Összesen mintegy 260 publikációt írt. Ezek közül a legfontosabbak a nagycenki obszervatóriumban végzett mérési tevékenységéről, a regisztrált adatok értelmezéséről, az Interkozmosz keretében végzett rakétakísérleteiről, valamint a turbulens diffúzió meghatározására kidolgozott módszeréről szóltak. A MANT tiszteleti tagja, Bay Zoltán-díjas. Évtizedeken keresztül szervezte a MANT Ionoszféra- és Magnetoszféra-fizika szemináriumait. Emlékét megőrizzük!
(Almár Iván)
Bencze Pál (1929–2016)
Elhunyt társaságunk tiszteleti tagja, Prof. Dr. Bencze Pál geofizikus és ionoszférakutató.
További hírek
Szakmai hírek
April 25, 2026
Egy magyar űrkutatónő története a lányoknak – adománygyűjtés
Adománygyűjtést indítottunk az Illés Erzsébet életútját bemutató, inspiráló, elsősorban 10–12 éves gyerekeknek – különösen lányoknak – szóló könyv megjelentetésének elősegítésére
Szakmai hírek
April 17, 2026
Az űr és a környezetvédelem – diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjazottai
Április 15-én hirdettük ki 2025/2026-os pályázatunk díjazottainak nevét, a jutalmakat Cserényi Gyula űrhajós adta át



