Befejeződött a 2016-os debreceni Ûrtábor

Több mint harminc fiatal vett részt a július 3-9. között zajló Ûrtáborban Debrecenben.

A tábor programját vasárnap este dr. Bacsárdi László, a MANT főtitkára és Zombori Ottó táborvezető nyitotta meg. A táborozókat hétfőn fogadta dr. Széles Diána alpolgármester asszony, majd a tábor házigazdája, dr. Mihálydeák Tamás, a Debreceni Egyetem Informatikai Karának dékánja. Az év középiskolás űreseményének hete során Debrecenbe látogatott az űrtábor kedvéért az ENSZ Világűrbizottság Tudományos és Technikai Albizottságának nemrég leköszönt elnöke (dr. Both Előd), az NFM Magyar Ûrkutatási Iroda vezetője (dr. Tari Fruzsina), az ENSZ támogatásával működő nemzetközi Space Generation Advisory Council hazai képviselője (Milánkovich Dorottya), valamint a hazai Mars-kutatás egyik elismert szakembere (dr. Sik András). A tábor során előadást tartott a Nők a Tudományban Kiválósági Díj idei kitüntetettje (Korsós Marianna) is. A diákok a hét során izgalmas csapatfeladatot oldottak meg: képzeletbeli űrbányászattal foglalkozó cégeket képviselve mérték össze tudásukat és kreativitásukat. Közben előadásokat hallgattak, bemutatókon, kerekasztal-beszélgetéseken vettek részt, neves hazai űrszakemberekkel ismerkedhettek meg kötetlen körülmények között. Fagyit főztek az MTA ATOMKI-ban, ellátogattak az Agora Tudományos Élményközpontba, űrfelvételeket tanulmányoztak a Debreceni Egyetem Természetföldrajzi és Geoinformatikai Tanszékén. A szabadidős programból nem maradhatott ki a környék megismerése: debreceni városnézés, strandolás, csillagnézés, hortobágyi túra, erdélyi kirándulás.



A 2016-os Ûrtáborban készített fényképekből válogatás látható a MANT képgalériájában.



Az Ûrtábor sajtóvisszhangjából:

Elkezdődött az „év űreseménye” Debrecenben (Ûrvilág)

Elrajtolt a második űrtábor (Hajdú Online) – sok fényképpel

Ûrtábor kezdődött Debrecenben (Debreceni Nap)

Csillagvizsgálók: a világűrre vetik tekintetüket a diákok Debrecenben (Dehir)

Debrecenből gyerekek látnak az űrbe (Cívishír)

További hírek

Szakmai hírek

April 25, 2026

Egy magyar űrkutatónő története a lányoknak – adománygyűjtés

Adománygyűjtést indítottunk az Illés Erzsébet életútját bemutató, inspiráló, elsősorban 10–12 éves gyerekeknek – különösen lányoknak – szóló könyv megjelentetésének elősegítésére

Szakmai hírek

April 17, 2026

Az űr és a környezetvédelem – diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjazottai

Április 15-én hirdettük ki 2025/2026-os pályázatunk díjazottainak nevét, a jutalmakat Cserényi Gyula űrhajós adta át

Szakmai hírek

April 12, 2026

Diákpályázatunk díjátadó ünnepsége

Április 15-én tartjuk Az űr és a környezetvédelem témájú 2025/2026-os diákpályázatunk és rajzpályázatunk díjátadó ünnepségét, Cserényi Gyula űrhajós részvételével