Műhold üdítősdobozban – A DÖNTŐ
3…2…1… Launch!
A döntő indítási napja látványos és izgalmas eseménynek ígérkezik, amelynek első napján 5 indítás során középiskolás csapatok által tervezett és épített műholdszimulációs eszközök indulnak 1 km magasságba kutatórakétákkal. Az eszközök a visszatérés során méréseket végeznek és az adatokat rádiókommunikációval továbbítják a földi állomásokra. A döntőt az űrkutatásért és egyben a HUNOR programért felelős felelős miniszteri biztos, dr. Ferencz Orsolya képviseletében Milán Ákos űrügyi referens, majd a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság részéről Vári Péter főigazgatóhelyettes nyitja meg.
Öt indítási ablak, egy-egy indítás – a nap során ötször emelkednek magasba diákok által fejlesztett eszközök a Magyar Honvédség tatárszentgyörgyi lőteréről.
Másnap, a döntő prezentációs napján a dabasi Kossuth Zsuzsanna Szakképző Iskola és Kollégiumban derül ki, hogy melyik csapat műholdja működött legjobban, gyűjtötte a legtöbb és legérdekesebb adatot az ereszkedés során. Ennek során az indítási napon rögzített eredmények feldolgozását angol nyelvű előadásban ismertetik a csapatok a zsűrivel, így az adatfeldolgozási és prezentációs képességek is számítanak. A zsűri értékeli azt is, hogy kiknél volt a legjobb a csapatmunka – így aztán minden szempontot mérlegelnek, ami egy igazi űrprojektet is sikeressé tehet.
A döntő nyertes csapata a nyár folyamán részt vehet az Európai Űrügynökség "Space Engineer for a Day" című programján, az ESA technológiai központjában, a hollandiai Noordwijkben.
A verseny szervezője a Magyar Asztronautikai Társaság, a rakétákat a BME Suborbitals rakéta versenycsapat készítette és működteti, a helyszínt a Magyar Honvédség biztosítja a döntő számára. A verseny idén először az Európai Űrügynökség ESERO programjának keretében valósul meg.
További információk a versenyről: www.cansatverseny.hu